Markalaşma bir firmanın başarı serüvenindeki belki de en önemli noktalardan biridir. Çünkü marka demek ayırt edicilik demektir. Sunulan ürün ya da hizmetin o markaya ait olduğunun bilinmesidir. Bu da markanın sahibi olan işletmeyi akılda tutar, o işletmeye pazarlama alanında avantaj sağlar ve işletmenin diğerlerinden ayırt edici olmasını mümkün kılar. Bu nedenle marka kavramı çok mühimdir.

Marka oluşturulması ve markayla ilgili yapılan tüm hazırlıklar kadar önemli olan bir şey daha vardır. O da markanın tescil edilmesidir. Marka tescili demek, o markayla ilgili olarak kullanım ve ticaret haklarına sahip olunması demektir. Yani bir marka tescil ettirilir ve tescil kesinleştikten sonra o marka koruma alına alınmış olur. Tescil edilen markayı kimse kopyalamaz, taklit edemez veya o markanın benzerini kullanamaz. Bu uygulama için ülkemizdeki tek yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Marka başvuru işlemleri de Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır.

Marka Başvurusu Yapmak

Markayla ilgili olarak yapılacak olan tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. bu kurum Ankara’da yer almaktadır ve kurumun başka illerde şubesi bulunmamaktadır. Marka tescili için başvuruda bulunmak isteyenler, başvurularını doğrudan kuruma yapabilirler. Aynı zamanda elektronik imza sayesinde online başvuru da yapılabilmektedir. Online başvuru Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. Marka başvuru işlemini online olarak yapmak zamandan kazandırmakta, işleri daha hızlı bir hale getirmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir