Marka işlemleri marka tescili adın altında yürütülen işlemlerdir. Marka tescili ile yetkili tek kurum olan Türk Patent ve Marka Kurumu, marka tescili ile ilgili olan ücretleri her yıl güncellemektedir. Her yıl binlerce marka tescili başvurusu yapılır. Başvurusu yapılan marka tescilinde fiyat aşaması pek çok kıstastan oluşmaktadır. Devir işlemleri, birden çok sınıf başvuruları, tescil yenileme, başvuruyu geri çekme, rehin, unvan değişikliği, marka hakkından vazgeçilmesi, marka yenileme ve buna benzer pek çok işlem için farklı ücretlendirmeler söz konusu olmaktadır. Marka işlem ücretleri değerlendirmeye alınırken bahsedilen bu işlemler ve diğer detaylar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

2018 Marka İşlem Ücretleri

Türk Patent Enstitüsü, marka işlemleriyle ilgili olan ücretleri her yıl güncellemektedir. Marka tescilinde Türk Patent Enstitüsü harçları ve marka tescil hizmeti veren firmaların vekillik ücretleri yer almaktadır. Harç ücretleri TPE tarafından her yıl düzenli bir şekilde arttırılmıştır. Bu doğrultuda 2018 yılı için marka tescil işlem ücretlerinin şu anki duruma göre, genel toplam itibariyle artacağı söylenebilir.

Marka işlem ücretleri yapılan başvuru türüne göre de değişiklik göstermektedir. Tescil uygulamasında iki ayrı grup mevcuttur. Bunlar online başvuru ve fiziki başvuru şeklinde sınıflandırılmıştır. Yani marka tescil ücretlerinde online başvuruya ya da fiziki başvuruya göre değişik fiyatlandırmalar mevcuttur. Ayrıca marka tescili kesinleştiğinde de bir ücret ödenmektedir. Bu tabloya göre marka tescilinde ücretler; resmi başvuru ücreti, hizmet bedelleri ve marka tescili kesinleştiğinde ödenen ücret toplamı olmaktadır.

Kategoriler: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir