Markaların koruma altına alınması marka tescili ile mümkün olmaktadır. Bu konuda yetkili tek kurum olan Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılır ve gerekli süreçler tamamlanarak marka tescili sonuçlanır. Marka tescil başvurusu adı altında yürütülen tüm süreç marka tescil sürecidir. Yani marka koruması için müracaat edilmesini, gerekli belge ve işlemlerin tamamlanmasını ve markanın korunmaya başlanmasını ifade etmektedir.

Marka Tescilinde Süre

Marka tescili ortalama olarak 12-14 ay süresinde tamamlanan bir süreçtir. Süreç marka tescili için müracaatla başlamaktadır ve müracaat süresi ortalama 1 gündür. Müracaat ile birlikte olarak tescil süresi başlar. Bahsedilen süre her şeyin yolunda gittiği süredir. Yani herhangi bir itirazın ya da olumsuzluğun olmadığı süreyi kapsamaktadır. Marka başvurusundan evvel markayla ilgili olarak araştırma yapmak bu süreçte zaman kaybedilmemesini sağlar. Markanın daha evvel kullanılıp kullanılmadığına bakılması, markanın kullanıma uygunluk durumunun öğrenilmesi gereklidir.

Marka tescil başvurusu sürecinde yapılan pek çok işlem vardır. Ortalama olarak 12 ay diye bahsedilen süre içerisinde müracaat, verilerin girilmesi, dosyada eksiklik var mı diye inceleme yapılması, hukuki inceleme, marka takip bülteninde tescil müracaatını yayınlama, tescil kararı ve belgesi gibi pek çok evre yer almaktadır. Müracaattan başlanarak tescil belgesine kadar olan ortalama 12 aylık süre normal şartlarda bu şekilde işlemektedir. Tabi bunlar dışında marka yenileme, devir, müracaat geri alınması, karara itiraz, adres veya unvan değişikliği gibi pek çok farklı işlem de söz konusu olabilmektedir. Yapılan her işlemin farklı bir süresi vardır. Buna göre toplam süre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Kategoriler: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir