Marka tescili firmalar için büyük önem taşıyor. Bu işlemlerin hızlı ve sağlıklı şekilde yapılması ilerleyen dönemlerde firmaların yaşayacağı sorunların önüne geçiyor. Kopyalanma ve taklit edilme gibi sorunları aşmak için firmaların marka tescil başvurusu yapması ve isim hakkını alması gerekiyor. Bu sayede herhangi bir taklit durumunda tazminat davası açılabiliyor. Hak iddia edebilmek için marka tescil belgesi almak gereklidir. Bu belgeyi almak için ise çeşitli başvurular yapılması gerekiyor. Bu başvurular Türk Patent Enstitüsüne yapılıyor. Başvurudan önce isim hakkı sorgulaması ve evrak hazırlanması işlemlerinin eksiksiz tamamlanması gerekiyor. Bu adımların ardından marka tescil belgesi başvurusu tamamlanıyor.

Marka Tescil Başvurusu Neden Yapılır?

Marka tescili yapmanın birçok nedeni bulunuyor. Bu nedenlerden ilki mevcut olan ürününün 10 yıl boyunca garanti altına alınmasıdır. Bu işlem sayesinde kopyanın üretilmesine ve ürün üzerinden haksız kazanç elde edilmesine imkân verilmemiş oluyor. Buna ek olarak bu gibi durumlarda tazminat davası açılarak hak talep edilebiliyor. Marka tescil belgesi olmayan firmalar, taklit edilmeleri, isimlerinin kullanılması gibi durumlarda herhangi bir hak iddia edemezken marka tescil başvurusu yapmış ve onay almış firmalar hak iddia ederek tazminat davası açabiliyor. Bu gibi nedenlerden dolayı marka tescil başvurusu yapmak gerekiyor.

Marka Tescil Başvurusu Gerekli Evraklar Nelerdir?

İlk olarak bu belgenin alınması için firma sahibinin kişisel bilgilerinin Türk Patent Enstitüsü ile paylaşılması gerekiyor. Sonrasında ise bu firmaya ait vergi numarası gibi şirket bilgilerinin yine kurum ile paylaşılması gerekiyor. Ayrıca başvurunda önce isim hakkı sorgulaması yapılması, istenilen isme sahip başka firma olmadığının teyit edilmesi de önem taşıyor. Marka tescil başvurusu tamamlandıktan sonra 12 ay gibi süreç tamamlandıktan sonra patentler çıkıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir