Marka oluşturmak ve bu yolda başarıya ulaşmak oldukça mühimdir. Özellikle de kurumsal bir yapı edinmek, ayırt edici olmak ve akılda kalmak marka sayesinde mümkün olabilmektedir. Çünkü marka kullanıldığı ürün ya da hizmetleri diğer firmaların ürün ya da hizmetlerinden ayırmaya yarar. Bu da piyasada akılda kalmayı ve farklılığı beraberinde getirir. Marka oluşturmak kadar oluşturulan markayı korumak da oldukça önemlidir. Bu nedenle marka tescili yapılmalı, markalar korunmaya alınmalıdır. Korunan bir markayı taklit etmek, kopyalamak veya o markanın benzerini yapmak mümkün değildir. 

Marka Tescil Başvurusu

Marka tescili sayesinde markayı koruma işlemi ilk olarak başvuru ile başlar. Bu resmi anlamda atılan bir adımdır. Ancak marka tescil başvurusu yapmadan evvel başvuru yapılması planlanan markanın araştırılması aslında ilk aşama olmaktadır. Kullanılmak istenen markanın daha evvelden tescili olup olmadığına bakılmalı, kanun tarafından da tescilinin mümkün olup olmadığı araştırılmalıdır.

Marka araştırmasından sonra hak sahipleri marka tescili için başvuruda bulunabilmektedirler. Marka tescil başvurusu Türk Patent Enstitüsü’ne direk yapılabilir. Bunun dışında enstitü kapsamında işlem yapmaya yetkili olan marka vekilleri de hak sahipleri adına tescil başvurusu yapabilmektedir. Marka vekilleri sicile kayıtlı olmalıdır ve resmiyetleri tam olmalıdır. Ülkemizde marka tescil başvurusunun yapıldığı tek kurum Türk Patent Enstitüsü’dür. Sadece başvuruyu yapan kişi hak sahibi ya da hak sahibinin tayin ettiği marka vekili olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Kategoriler: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir