Marka tescil, bir kurumun oluşturduğu ve kullanmak istediği markayı koruma altına almakta, bu markanın diğer kurumlar tarafından kopyalanmasının ya da taklit edilmesinin önüne geçmektedir. Yani markalar tescil ettirilir ve bu sayede marka hakları ve o markayla ilgili ticari haklar tescil ettiren tarafından kullanılır. Ülkemizde marka tescilini Türk Patent ve Marka Kurumu yapmaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu, marka tesciliyle alakalı işlem yapan tek yetkili kurumdur.

Marka Tescil Fiyatları

Markalarını tescil ettirmek isteyenlerin en merak ettikleri konulardan birisi de marka tescil fiyatları olmaktadır. Marka tescili için başvuru yapılırken ödenecek olan ücretler, harç ve vekillik ücreti şeklindedir. Burada bahsedilen harç ücreti sınıf başına göre belirlenmektedir. Yani marka tescil fiyatlarını etkileyen en önemli unsur marka sınıfları olmaktadır.

Marka sınıfı demek, markanın kullanıldığı ya da kullanılacak olduğu ürün veya hizmetlere göre oluşturulan sınıf demektir.  Yani markayı kullanmak isteyen kişiler markayı hangi ürün veya hizmetler üzerinden kullanmak istediklerini net olarak belirlemelidir. Buna göre sınıflar belirlenir ve ortaya sınıf sayısı çıkar. İşte bu sınıf sayısı marka tescil fiyatları konusunda oldukça belirleyicidir. Hatta marka tescil fiyatında asıl belirleyici unsur sınıf sayısıdır demek yanlış bir ifade olmaz. Diğer bir belirleyici de vekillik ücretleridir. Bu da marka tescilini yapan aracı kuruluşta ortaya çıkan bir fiyattır ve farklı fiyatların açığa çıkmasında da etkili rol oynamaktadır. Yani marka tescil için hangi aracı kurumla çalışılırsa ona göre bir vekillik ücreti açığa çıkacaktır. Bu da marka tescilin toplam fiyatında farklılıkların oluşmasının nedenidir.

Kategoriler: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir