Marka tescili, başvuru aşamasından tescil işleminin netlik kazanmasına kadar oldukça kapsamlı bir süreç barındırmaktadır. Marka tescili için önceden marka araştırması yapmak, başvuruda bulunmak, gerekli olan belgeler, yasal süreler ve ücret detayları gibi pek çok kıstas söz konusudur. Marka tescil ücreti ödeme de oldukça merak edilen bir noktadır. Bu konuyla ilgili olarak yapılması gerekenler detaylı bir şekilde Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sayfasında belirtilmiştir.

Marka Tescil Ödemesi Nasıl Yapılmaktadır?

Marka tescilinde, tahsilat hesapları aracılığıyla veya kredi kartı yoluyla ödeme sağlanmaktadır. Marka tescil ücreti ödeme alanında ilgili hesaplar Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası bünyesinde bulunmaktadır. Konuyla ilgili olarak döviz hesabıysa sadece Halk Bankası bünyesindedir. Ödeme yapılacağı zaman ilgili hesap numaralarına, şube kod ve isimlerine Türk Patent Enstitüsü web sayfasından ulaşılabilmektedir. Ayrıca kredi kartı ile ödeme de yapılabilir. Ancak banka kart veya diğer kartlarla yapılan ödemeler ve EFT ödemeleri kabul edilmez.

Ödeme yapıldıktan sonra, ödeme durumunu kontrol etmek de mümkündür. İlgili kurumun web sayfasında ödeme kontrol bölümü yer almaktadır. Burada ödeme tipi seçilir ve seçilen ödeme tipine göre çıkan bölümler doldurulur. Mesela banka tahsilatı ile yapılan bir ödemede banka hesabı, dekont numarası ve tarihi, şube kodu gibi bilgilerin doldurulması istenir. Bu sayede ödeme durumu kontrol edilmekte, kötü sürprizlerle karşılaşılmamaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir