Marka tescili Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan müracaatla başlar ve tescil belgesi alımına kadar devam eder. Bu süreçte pek çok aşama mevcuttur. Öncelikle marka araştırması yapılmalı, marka kullanıma uygun ise marka başvurusunda bulunulmalıdır. Burada hak sahiplerinin merak ettikleri noktalardan biri de ücret kısmıdır. Marka tescil ücretlerinin ödenmesi oldukça önemli ve ciddi bir iştir. Bu nedenle marka tescil ücretleri yapılırken oldukça dikkatli olmakta ve gerekli kontrolleri sağlamakta fayda vardır. 

Marka Tescil Ödemesi Nereye Yapılmaktadır.

Marka tescilinde ödeme şekli ilgili bankaların hesap numaraları aracılığı ile ya da kredi kartı ile olmaktadır. TPE için marka tescil ödemesi Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıflar Bankası bünyesinde yer alan hesaplar aracılığı ile sağlanır. Eğer yabancı para cinsinden bir ödeme söz konusu ise bu ödeme sadece Halk Bankası bünyesinde yer alan döviz hesabıyla sağlanmaktadır. İlgili bankaların hesap numaraları, şube kod ve isimleri gibi bilgiler TPE’nin web sitesinde yer almaktadır. Ayrıca tüm bunlar dışında TPE’nin sitesinden e-imza kullanılarak kredi kartıyla ödeme yapmak da mümkündür. Ancak banka kartları ya da bankomat gibi kartlarla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

Marka tescil ücretleri için en önemli kısımlardan birisi de kontroldür. TPE’nin web sitesinde ödeme doğrulama bölümünden, yapılan ödemenin durumu kontrol edilebilmektedir. Eğer banka hesap numaraları kullanılarak ödeme yapıldıysa ilgili alana şube kodu, ismi, dekont numarası gibi bilgiler girilir. Bu sayede ödemenin TPE bünyesine geçip geçmediğinin sağlaması yapılmış olur. Aynı doğrulama işlemini kredi kartıyla yapılan ödemelerde de yapmak mümkündür. Dekont numarası ile ödeme durumu kontrol edilebilmektedir. Ücretle ilgili yapılan bu doğrulama işlemi hak sahiplerini korumakta ve onlara güvenli bir ortam sunmaktadır.

Kategoriler: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir